Miks valida beebile orgaanilisest kangast riided?

28.09.2017
Miks valida beebile orgaanilisest kangast riided?

Nahk on vastsündinute kõige suurem organ. Nad reageerivad energiliselt puudutustele ja pole liialdatud ütlus, et armastus käib lapsel naha kaudu. Emaga tihedas kehalises kontaktis olevad lapsed arenevad kiiremini nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Nahk on tähtis nii kehasoojuse hoidmisel kui veekaotuse ärahoidmisel. Nahk on esimene kaitse nii bakteritele kui väliskeskkonnale. Vastsündinu nahk on ligi viis korda õhem kui täiskasvanul ja seetõttu on ta ka väliste ärritajate suhtes läbilaskvam. 

Kõige tähtsam beebide riietamise juures on materjal. Kindlasti tuleb vältida riideid, mis sisaldavad suurel määral sünteetilisi kiude. Tuleb meeles pidada, et vastsündinud ei reguleeri ise oma kehatemperatuuri. Seega on eriti oluline, et me neid riietades toetakse lapse õiget temperatuuri ja valiks riided, mis laseks ka tema kehal hingata. Kui laps ei saa riietes piisavalt õhku, siis tal hakkab umbne ning enesetunne läheb kehvaks. Supermarketis sünteetilises turvahällis olev valesti riietatud laps võib nutta lihtsalt sellepärast, et tal ei ole piisavalt õhku.

 

Hästi on arenenud ka lapse lõhna ja maitsetundlikkus. Juba mõnetunnine laps tunneb lõhnast ära oma ema, seetõttu pole soovitav kasutada tugeva lõhnaga kehahooldusvahendeid ja parfüüme – see ajab lapse segadusse.

 

Kaubakülluse ja ostusooviga kaasa minnes võid aga lõpuks leida end suure hulga imearmsate rõivaste ja möödapääsmatult tähtsaina näivate asjade keskelt, millest lapse kasvades osutub vajalikuks vaid kurvastavalt väike osa. Pisitita ei vaja eluks kuigi palju ja mõistlikult planeerides on võimalik väga vähesega mõnusasti toime tulla.

 

Millist hoolitsust tahad Sina oma lapsele pakkuda? Laps on õrn ja tundlik olend. Tema meeled on erksad ja neid on kerge üle koormata. Tema nahk on õrn ja selle kaitsefunktsioonid pole veel täielikult välja kujunenud. Loomulikult tahame pakkuda lapsele parimat keskkonda. Tänasel päeval tähendab see, et peaksid järele mõtlema, millised on Sinu nõudmised last ümbritsevale keskkonnale. Eriti puudutab see rõivaid ja hooldusvahendeid. Kas eelistada soodsamat hinda või enam läbimõeldud ning puhtamat sisu? Puhtamad ökotooted on sageli kallimad, kuid mõned tõeliselt mõnusad ja head asjad on kindlasti rohkem väärt kui suur hulk keskpäraseid või isegi kahjustavaid.

 

Lapse rõivad Imiku rõivad peaksid olema naturaalsest materjalist. Parim on puhtalt toodetud puuvill, siid, vill. Ka kanga töötlemisvahendid ja värvid ei tohiks sisaldada keskkonnamürke. Imiku rõivaste ja mähkmete pesemiseks tuleks kasutada allergikutele mõeldud pesuvahendeid ning loputada hoolikalt, et kangakiudude vahele ei jääks pesuvahendi ega loputusaine jääke.

Vastsündinu on enamasti u. 50-54 cm pikkune ning kasvab imeruttu.

Sünnitusmajast kojutulekuks võiks panna valmis:

• mähkmed

• komplekt õhukesi pehmeid rõivaid: bodi, jakk ja püksid või õhukesest siidivillast kombinesoon (soovitame väga Joha meriino- ja siidivilla tooteid)

• õhuke pehmest siidist või puuvillast mütsike

• komplekt soojemaid rõivaid vastavalt aastaajale

 • soe müts

tuultpidav kombinesoon, magamiskott või tekk kuna autoga koju sõites peaks laps olema turvahällis, siis peaks ka pealmisel rõival olema jalge vahel ava turvarihmade läbipanemiseks.

 

 

 

Kodus võiks varuks olla:

4-5 bodi (parim valik on meriino- või siidivillane)

• 4-5 paari pükse

• 1-2 õhukest toakombinesooni

2-3 õhukest mütsi, puuvillale lisaks on palaval suveajal hea siidine ja talvel meriinovillane mütsike

• 2-3 paari sokke

• 1-2 paksemat kombinesooni

• villane komplekt – jakk ja püksid või kombinesoon, sokid

• soe müts (kevadel-sügisel võib neid olla ka mitu – meriinovillane müts külma ilma puhuks, puvillane sooja kevadilma jaoks)

• 2 tekki (mõnus on kasutada ka pehmest meriinovillast tekki)

• 2-3 linakomplekti voodisse

 

Lapsega õue Õue minnes on hea riietada laps mitmekihiliselt.Tekikesed võimaldavad last parajalt katta ning vajadusel saab liigse teki kergelt ära võtta.