Mida vastsündinule selga panna?

16.05.2017
Mida vastsündinule selga panna?

Kuidas siis ikkagi riietada vastsündinut?

Kõige tähtsam beebide riietamise juures on materjal. Kindlasti tuleb vältida riideid, mis sisaldavad suurel määral sünteetilisi kiude. Tuleb meeles pidada, et vastsündinud ei reguleeri ise oma kehatemperatuuri. Seega on eriti oluline, et me neid riietades toetakse lapse õiget temperatuuri ja valiks riided, mis laseks ka tema kehal hingata. Kui laps ei saa riietes piisavalt õhku, siis tal hakkab umbne ning enesetunne läheb kehvaks. Supermarketis sünteetilises turvahällis olev valesti riietatud laps võib nutta lihtsalt sellepärast, et tal ei ole piisavalt õhku.

 

Vastsündinu on väga õrn ja esimestel elunädalatel võiks vältida komplekte, mis üle pea käivad. Eelistada võiks hõlmik-lõikelisi riideid. Vastsündinu riietamine võiks olla mugav ja lihtne. 

 

Sageli on lapsevanemad esimesteks riieteks valinud pluusid, püksid, kleidikesed ja mitte peas püsivad peakatted. Mugavamad oleks toakombekad, mis on ühes osas.  

Esimestel elupäevadel, kui beebi nabakönt veel ära kukkunud ei ole, jälgi, et riided ning mähkmed seda piirkonda ei ärritaks. 

Väikelaste puhul tuleb jällegi meeles pidada, et aluskiht, mis ei lase lapsel hingata, võib küll olla esimene hetk soe ning mõnus, kuid niipea, kui laps hakkab ennast liigutama, võib ta oma selja märjaks higistada. 

Parim on lapsele naturaalne materjal, milleks on kangas siidi ja villasegust, orgaanilisest puuvillast, bambusest või täisvillast. Milline materjal neist valida ja mitu kihti lapsele selga panna, oleneb väga õues olevast ilmast või toas valitsevast temperatuurist. 

Väikestel lastel on keerulisem oma kehatemperatuuri reguleerida kui täiskasvanutel. Sellepärast ongi oluline, et laps ei satuks tugeva külma või kuuma kätte. Kohanda tema riietus vastavalt temperatuurile ja pea meeles, et kui sisened ruumi, võta imikul kindlasti ära kombinesoon.


Lihtne viis, kuidas kontrollida, kas su lapsel on külm, on katsuda teda kaela tagant või otsaeest. Kui see on külm, tuleb ilmselt rohkem riideid selga panna. Kui kaelatagune on kuum ja higine, tähendab see, et tuleks riideid vähendada. Käed ja jalad on tihti pisut külmemad kui ülejäänud keha, aga need ei tohiks siiski olla jääkülmad.
Imikud peavad õues olles kindlasti kandma ka mütsi aasta läbi, kaitsmaks neid nii külma kui otsese päikese eest.

Suvisel ajal, kui temperatuur küünib üle 20, võiks vastu lapse ihu panna bambuskangast  või orgaanilisest puuvillast riideid. Mida soojem ilm, seda olulisem, et tegemist oleks hingava naturaalse materjaliga, et lapsel ei hakkaks riietes umbne. Suvisel ajal peab arvestama, et väikelaste nahk on õrn ning isegi varjus saavad nad päikest. Päikese käes peab peas kindlasti olema müts, et vältida päikesepistet.

Seega lühidalt kokku võttes, kuna vastsündinud ei suuda veel enda kehatemperatuuri täielikult ise reguleerida, on normaalne, et tema käed ja jalad on jahedad. Paljud vanemad panevad siis beebile veel rohkem riideid selga - see ei ole vajalik. Jäta meelde, et beebil võiks seljas olla vaid üks kiht rohkem riideid, kui meil, täiskasvanutel. Kui sa kahtled, kui soojalt peaks laps riides olema, pane lisakihi asemel lapsele peale tekike, mida on kerge jällegi ära võtta.