KUIDAS RIIETADA VASTSÜNDINUT?

15.09.2019
KUIDAS RIIETADA VASTSÜNDINUT?

Kuidas riietada beebit nüüd, kui sügis on käes? Selline küsimus vaevab kindlasti paljusid lapsevanemaid. Kõige õigem ja lihtsaim variant on panna üks lisakiht rohkem, kui endal. Parim variant on riietada kihiti, et kui hakkab palav saab võtta vähemaks ja vastpidi. Kuidas seda teha, mitu kihti panna ja mida siis üldse lapsele selga panna?  – need on küsimused, millele üritamegi järgnevas blogipostituses vastuse anda!


1. Esimeseks kihiks vastu ihu soovitame meriinovillaseid või siidivillaseid riideid

Väikelaste puhul tuleb meeles pidada, et aluskiht, mis ei lase lapsel hingata, võib küll olla esimene hetk soe ning mõnus, kuid niipea, kui laps hakkab ennast liigutama, võib ta oma selja märjaks higistada. 

Parim on lapsele naturaalne materjal, milleks on kangas siidi ja villasegust, orgaanilisest puuvillast, bambusest või täisvillast. Milline materjal neist valida ja mitu kihti lapsele selga panna, oleneb väga õues olevast ilmast või toas valitsevast temperatuurist. 

 

Meriinovill reguleerib kehatemperatuuri, annab külma ilmaga sooja ja sooja ilmaga imab liigse niiskuse endasse, aurustades seda õhku ning jättes nahale kuiva tunde. Sobib igasuguste pealisriiete alla, transpordib niiskuse kiirelt riietuse järgmistesse kihtidesse, tagades ühtlase niiskus-ja soojusreziimi.

On väga oluline, et vastu nahka oleks naturaalne materjal sest kunstmaterjal imendub higistades vähehaaval läbi naha organismi. Nii nagu oma nahale määrime võimalikult looduslikke kreeme, on oluline, et vastu nahka olevad kangad oleksid võimalikult naturaalse koostisega. Just seepärast peaksid olema eriti lastel, kes õues mängides higistavad, naturaalsest materjalist riided.

2. Teiseks kihiks soovitame meriinovillast- või fliis- (orgaanilisest materjalist) kombet, mis on mõnus ja pehme.

 

Meriinovilla soovitame sest see annab sooja, isegi siis kui pesu on niiske ja märg, säilitab isoleerivad omadused. Ei torgi, meriinovilla kiud on oluliselt peenemad, kui tavalisel lambavillal

3. Kolmandaks kihiks sobib hästi magamiskott, Bugaboo High performanceilt- kotil on võimalik valida kahe soojusastme vahel, soojem on sulgsisu ning jahedam vatiini sisu, või eriti jaheda ilmaga võib kasutada mõlemat kihti korraga.

 

4. Et pisikese pea ja kõrvad ikka hästi soojas oleksid, siis pähe tuleks panna ka müts, hea oleks, kui see müts oleks lõua alt kinnitatav või mõnus tuukermüts sest kui beebi oma pead liigutab, võib müts peast kergesti ära tulla.


4. Kui beebi ülakeha on korralikult soojas, siis jalas võiksid olla ka ühed mõnusad meriinovillased papud.

 


NB! Tuleb meeles pidada, et vastsündinud ei reguleeri ise oma kehatemperatuuri. Seega on eriti oluline, et me neid riietades toetakse lapse õiget temperatuuri ja valiks riided, mis laseks ka tema kehal hingata. Kui laps ei saa riietes piisavalt õhku, siis tal hakkab umbne ning enesetunne läheb kehvaks. Supermarketis sünteetilises turvahällis olev valesti riietatud laps võib nutta lihtsalt sellepärast, et tal ei ole piisavalt õhku.

Vastsündinu on väga õrn ja esimestel elunädalatel võiks vältida komplekte, mis üle pea käivad. Eelistada võiks hõlmik-lõikelisi riideid. Vastsündinu riietamine võiks olla mugav ja lihtne.

 

Väikestel lastel on keerulisem oma kehatemperatuuri reguleerida kui täiskasvanutel. Sellepärast ongi oluline, et laps ei satuks tugeva külma või kuuma kätte. Kohanda tema riietus vastavalt temperatuurile ja pea meeles, et kui sisened ruumi, võta imikul kindlasti ära kombinesoon.

Lihtne viis, kuidas kontrollida, kas su lapsel on külm, on katsuda teda kaela tagant või otsaeest. Kui see on külm, tuleb ilmselt rohkem riideid selga panna. Kui kaelatagune on kuum ja higine, tähendab see, et tuleks riideid vähendada. Käed ja jalad on tihti pisut külmemad kui ülejäänud keha, aga need ei tohiks siiski olla jääkülmad.
Imikud peavad õues olles kindlasti kandma ka mütsi aasta läbi, kaitsmaks neid nii külma kui otsese päikese eest.

Seega lühidalt kokku võttes, kuna vastsündinud ei suuda veel enda kehatemperatuuri täielikult ise reguleerida, on normaalne, et tema käed ja jalad on jahedad. Paljud vanemad panevad siis beebile veel rohkem riideid selga - see ei ole vajalik. Jäta meelde, et beebil võiks seljas olla vaid üks kiht rohkem riideid, kui meil, täiskasvanutel. Kui sa kahtled, kui soojalt peaks laps riides olema, pane lisakihi asemel lapsele peale tekike, mida on kerge jällegi ära võtta. 

---sinu Scandikids